Artykuł
26.09.2024
Rezerwat Meteorytów w Morasku – Skarb Przyrody tuż przy Medeor Clinic.
Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na mapie Polski. Nie bez przyczyny stał się główną inspiracją do nadania naszej placówce nazwy Medeor Clinic.
Położony w północnej części Poznania rezerwat zajmuje powierzchnię 54,28 ha. Utworzony został w dniu 24 maja 1976 roku, by chronić unikalne formacje geologiczne, które powstały w wyniku upadku meteorytu około 5 tysięcy lat temu. O tym, co w tym czasie działo się w medycznym świecie, przeczytasz tutaj.
Wróćmy jednak do Rezerwatu. Na jego terenie znajduje się sześć kraterów, z których największy ma średnicę około 100 metrów i głębokość 11,5 metra2. Rezerwat jest nie tylko miejscem o ogromnym znaczeniu naukowym, ale także przyciąga miłośników przyrody i turystów, którzy mogą podziwiać jego malownicze krajobrazy oraz bogactwo flory i fauny. W rezerwacie dominuje las dębowo-grabowy, w którym rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. lilia złotogłów czy kopytnik pospolity. Występują tu również rzadko spotykane ptaki, takie jak lelek kozodój i dzięcioł czarny. Przez rezerwat przebiega szlak turystyczny, a ciekawe miejsca są opisane za pomocą tablic informacyjnych, co czyni go doskonałym miejscem na edukacyjne wycieczki.
5 ciekawostek o meteorytach i rezerwacie w Morasku
1. Czym się różni meteor od meteorytu?
Meteoryt jest to fragment asteroidy lub komety, który dotarł w postaci stałej do powierzchni planety lub księżyca. Z kolei meteor to nic innego, jak łuna światła powstająca w ziemskiej atmosferze, będąca efektem przelotu meteoroidu. Nauką o meteorytach jest meteorytyka.
2. Największy krater meteorytowy w Polsce
W Rezerwacie Meteoryt Morasko znajduje się największy krater meteorytowy w Polsce. Ma średnicę około 100 metrów i głębokość 11,5 metra2. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć tak duże kratery meteorytowe, które są łatwo dostępne dla zwiedzających.
3. Unikalne znaleziska geologiczne
Na terenie rezerwatu znaleziono wiele fragmentów meteorytu, z których największy ważył aż 261 kg. Te unikalne znaleziska przyciągają naukowców z całego świata, którzy badają skład i pochodzenie tych kosmicznych skał. To jednak nic, w porównaniu z największym meteorytem na świecie o nazwie Hoba, ważącym aż 60 ton. Znaleziony został w 1920 roku, w Namibii.
4. Historia odkrycia Rezerwatu Meteorytów w Morasku
Pierwszy fragment meteorytu Morasko został odkryty w 1914 roku przez niemieckiego żołnierza podczas budowy umocnień wojskowych. Od tego czasu rezerwat stał się miejscem licznych badań naukowych i odkryć, które przyczyniły się do lepszego zrozumienia historii naszej planety i kosmosu.
5. Meteoryty to nie pieśń przeszłości.
Dnia 22 sierpnia 1888 roku w mieście As-Sulajmanijja w Iraku doszło do śmierci osoby uderzonej przez meteoryt. Z kolei w roku 1954 roku w miasteczku Sylacauga w USA, niemal czterokilogramowy meteoryt przedziurawił dach i uderzył w leżącą w łóżku 34-letnią kobietę. Na szczęście tym razem skończyło się jedynie na niegroźnym urazie biodra.